ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 14 الی 20
(021) 22809431

 ناباروری درمان می شود !

Contents

ناباروری درمان می شود !

حدود ۸۵% زوجین در سال های نخست و حدود ۹۳% در سال دوم زندگی مشترک ، احتمال باردار شدن دارد اما پس از سال دوم این احتمال کاهش می یابد. نازایی یکی از مشکلات نسبتا شایع و نگران کننده برای زوجین محسوب می شد . تقریبا ۱۵۵ زوجین به این مشکل دچار هستند .

به چه کسی نابارور می گویند ؟

از نظر علمی زوجی نابارور تلقی می شود که زوجین یک سال برای باروری تلاش کنند بدون اینکه از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند ولی بارداری اتفاق نیافتد .

درمان-ناباروری

شیوع ناباروری

اخیرا تحقیقات نشان داده شده که شیوع ناباروری در جهان رو به افزایش است . طبق مطالعات اخیری که در ایران انجام شده است حدود ۱۴% از زنان نابارور هستند . آمار دقیق از شیوع نازایی در مردان هنوز به دست نیامده است .

علل ناباروری

علل نازایی به دو دسته کلی تقسیم می شود :

 1. اولیه : به مواردی گفته می شود که زوج هیچ تجربه ای از بارداری را ندارند .
 2. ثانویه : به مواردی گفته می شود که یک زوج در طول زندگی مشترک خود مواردی از قبیل سقط یا حاملگی و زایمان را تجربه کرده باشند .

از سوی دیگر علت این مشکل به علت زنانه و مردانه تقسیم می شود که ۵۰% آن با علت مردان و ۵۰% آن با علت زنان است .

دکتر سمیه یگانه متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان  در زمینه انواع جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، تنگ کردن واژن و درمان بیماری های زنان مانند درمان زگیل تناسلی، درمان فیبروم رحم و… می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر سمیه یگانه مراجعه نمایید. شماره تماس ۰۹۰۲۱۱۸۰۵۰۰-۲۲۸۰۹۴۳۱

علت ناباروری زنان

 • بالا بودن سن
 • تخمک گذاری نامناسب
 • انسداد لوله های رحمی
 • عفونت های قبلی رحم
 • اندومتریوز

علل ناباروری در مردان

 • کاهش تعداد یا تحرک اسپرم که آلودگی های محیطی در این مشکل نقش زیادی دارد .
 • بیماری واریکوسل

لازم به ذکر است مواردی از قبیل تغذیه نامناسب ، آلودگی محیطی ، مشکلات کروموزومی بر ناباروری تاثیر دارد .

روش های درمان ناباروری

امروزه از روش های مختلفی برای درمان ناباروری استفاده می شود که می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 1. تحریک تخمک گذاری : یکی از روش های درمان نازایی است که در مواردی که اختلال تخمک گذاری وجود دارد یا برای به دست آوردن تعداد کافی تخمک برای انجام دادن سیکل درمانی از این شیوه استفاده می شود . در این شیوه پزشکان از هرومون درمانی برای تحریک تخمدان استفاده می کنند تا بدین طریق تعداد کافی تخمک آزاد شود .
 2. Iui یا لقاح داخل رحمی : یکی دیگر از روش های درمانی است . در این روش مایع اسپرم از مرد گرفته شده و پس از شستشو و جداسازی اسپرم های زنده و متحرک به وسیله کاتتر و به طور مصنوعی همزمان با تخمک گذاری وارد حفره رحم می گردد . این روش حداکثر تا ۴ بار برای هر زوج انجام می شود .
 3. Ivf یا لقاح خارج رحمی : یکی از رایج ترین شیوه های درمان ناروری است . این روش نسبتا موثر و بی خطر است . در مواردی که لوله های رحمی آسیب دیده است ، روش انتخابی است .
 4. ICSI یامیکرواینجکشن : یک روش موفق و بسیار تخصصی برای درمان ناباروری با علت مردانه است .

پاسخ