ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 14 الی 20
(021) 22809431

روش های نوین درمان ناباروری

ناباروری ، خبری که کام زوج های جوان را تلخ می کند. آرزوی هر زوج جوانی بعد از ازدواج شنیدن صدای فرزندشان در خانه است. حتی برخی از افراد ، با هدف پدر یا مادر شدن ازدواج می کنند. زاد و ولد یک سیکل طبیعی در زندگی هر انسانی است و اگر مشکلی موجب شود تا این روند از حالت نرمال و طبیعی خود خارج شود ، باروری اتفاق نمی افتد که لازم است این موضوع بررسی شود. برخلاف نظر گذشتگان که زایش و بارداری را به صورت مطلق وابسته به خانم می دانستند ، ناباروری می تواند در آقا هم وجود داشته باشد. ما در این مقاله از سایت دکتر سمیه یگانه ، بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان تهران و اقدسیه سعی داریم شما را با روش های نوین درمان ناباروری که نتیجه بخش بوده و طعم شیرین مادر بودن را به بسیاری از خانم ها چشانده ، آشنا کنیم. 

 

روش های نوین درمان ناباروری _دکتر یگانه

 

Contents

می توانید مادر شوید اگر سبک زندگیتان تغییر کند

زوج هایی هستند که شانس خودشان را برای پدر یا مادر شدن امتحان می کنند اما موفق نمی شوند. قبل از مراجعه به پزشک و بررسی این موضوع ، نگاهی به سبک زندگیتان کنید و آن را بررسی کنید. با رعایت برخی موارد می توانید شانس خود را برای بارداری بالا ببرید.

 • عدم استعمال دخانیات
 • تغذیه سالم
 • ورزش
 • وزن مناسب

کنترل هر کدام از این موارد می تواند به باروری شما کمک شایانی کند. ابتدا از این راه وارد شوید و تمامی این موارد را در سبک زندگی خود رعایت کنید. برای داشتن فرزندی سالم سبک زندگی سالمی را دنبال کنید. به یاد داشته باشید که روش های نوین درمان ناباروری در کنار تغییر سبک زندگی تاثیر فوق العاده تری دارند.

دارو ها یکی از روش های نوین درمان ناباروری

حالا که شما سبک زندگی خود را تغییر داده اید ، اما همچنان موفق به باروری نشده اید ، با مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران می توانید درمان دارویی را آغاز کنید. در ابتدا ، استفاده از دارو برای برطرف کردن مشکل ناباروری مطرح می شود و درمرحله ی بعدی ، تزریق دارو کمک شایانی به باروری فرد می کند. برخی مواقع ، برای کسانی که اختلال تخمک گذاری دارند ، تحریک تخمک گذاری به وسیله ی داروهای خوراکی و تزریقی انجام می شود.

درمان تخمدان پلی کیستیک و ناباروری در تهران 

کسانی که تخمدان پلی کیستیک دارند و یا قاعدگی های نامنظم دارند که در کنار اینها ممکن است پر مویی و آکنه نیز وجود داشته باشد ، که این مساله با افزایش هورمون های مردانه در خانم مرتبط است. در این افراد ، معمولا با ساده ترین روش های نوین درمان ناباروری ، بارداری اتفاق می افتد که افراد با کاهش وزن و سبک زندگی سالم می توانند باردار شوند. اگر باز هم بارداری اتفاق نیفتد ، داروهای تحریک تخمک گذاری برای این افراد تجویز می شود ، اگر باز هم با داروهای خوراکی مشکل ناباروری حل نشد ، با کمک تزریق داروهای تزریقی عمل تخمک گذاری را در رحم تحریک می کنند.

IUI و طعم شیرین مادر شدن در تهران

برای بیماری ها و اختلالات خفیف که نیازی به درمان های پیشرفته ندارد ، می توانیم از IUI استفاده کنیم. با استفاده از این روش ، تزریق اسپرم به داخل رحم خانم به صورت سرپایی صورت می گیرد که شانس باروری را در افراد متقاضی بالا می برد.

 

 

IVF یکی از روش های نوین درمان ناباروری

آی وی اف یکی از روش های جدید درمان ناباروری است که به درمان ناباروری می پردازد. در این روش درمانی ، تخمک از تخمدان مادر جدا می شود و در آزمایشگاه با اسپرم پدر لقاح داده می شود و پس از باروری و به نطفه رسیدن داخل رحم مادر قرار می گیرد و پس از آن ، جنین در رحم مادر سیر طبیعی رشد خود را خواهد داشت.

افراد کانیدید برای IVF

حالا که شما در مورد درمان به روش IVF  اطلاعاتی به دست آورده اید ، این سوال مطرح می شود که چه زمانی درمان به روش آی وی اف را آغاز کنیم؟ آیا این روش درمانی مناسب است یا خیر؟ چه کسانی کاندید مناسب برای روش درمانی به روش آی وی اف هستند؟

 • افرادی با انسداد لوله های رحمی
 • خانم های با سن بالا
 • افراد مبتلا به اندومتریوز های شدید لگنی
 • مردانی با مشکلاتی در اسپرم
 • مبتلایان به تنبلی تخمدان که روش های درمانی دارویی موثر نبوده

اندومتریوز یک علت شایع برای ناباروری

اندومتریوز بیماری خوش خیمی است که موجب ایجاد چسبندگی در لگن فرد می شود و ممکن است سبب بهم ریختگی آناتومی و ساختار لگن در یک خانم شود. این بیماری ، موجب انسداد لوله های رحمی می شود و در کیفیت تخمک و جنین تاثیر مستقیم می گذارد. ۴ نشانه اصلی ابتلا به اندومتریوز لگنی عبارت اند از دردهای لگنی ، دردهای زمان قاعدگی ، دردهای زمان نزدیکی ، ناباروری که شما با استفاده از روش های نوین درمان ناباروری ، مشکلات ناتوانی خود را در رابطه با بارور شدن درمان کنید.

IVF  و درصد موفقیت

میزان موفقیت آی وی اف در هر بار انتقال جنین ۴۰% است. این درصد موفقیت در کل جهان یکسان است. شما چه در ایران و چه در اروپا و یا امریکا آی وی اف را برای مادر شدن امتحان کنید T با احتمال ۴۰% موفقیت مواجه هستید.

شکست در آی وی اف به عواملی مثل سن خانم ، تعداد تخمک ، کیفیت تخمک و یا کیفیت اسپرم ها بستگی دارد که ممکن است شانس موفقیت آی وی اف با این شرایط کمتر یا بیشتر شود.

 

 

دلایل شایع ناباروری

چرا نمی توانیم مادر یا پدر شویم؟ کجای کارمان اشکال دارد؟ سنمان در حال بالا رفتن است و نگران هستیم شانسمان برای مادر یا پدر شدن کمتر و کمتر شود. شاید مرور این جملات در ذهنتان موجب هراس و استرس شما شود. بهتر است اضطراب را کنار بگذارید و دلایل را برسی کنید.

 • یکی از علل مهم ناباروری انسداد لوله های رحم در خانم است. لوله های رحمی باید بررسی شوند که آیا مشکلی در آن قسمت وجود دارد یا خیر؟
 • بالا رفتن سن و پایین آمدن کیفیت تخمک و کم تحرکی اسپرم
 • تغذیه ی نامناسب
 • افزایش وزن
 • استعمال دخانیات یکی دیگر از دلایل برای کاهش احتمال باروری در افراد است.

سن بر درمان ناباروری تاثیر می گذارد؟

بین احتمال نابارور شدن و سن بانوان تاثیری مستقیم وجود دارد. در دنیای امروز که سن فرزند دار شدن بالا رفته است ، احتمال حاملگی نیز کمی کاهش یافته و اغلب زنان به دنبال درمان این عارضه ، با روش های موجود هستند تا مادر شدن را تجربه کنند. هر چند مردان نیز با بالاتر رفتن سنشان با کاهش قدرت باروری مواجه می شوند ، اما شدت این موضوع در آن ها نسبت به خانم ها پایین تر است. از سن ۲۰ سالگی تا ۳۰ سالگی درصد حامله شدن زن بسیار بالا است ، البته این بدین معناست که فرد به بیماری هایی مانند تنبلی تخمدان و غیره مبتلا نباشد. نکته این است که پس از پشت سر گذاشتن ۳۵ سالگی به بعد در زنان ، شانس حاملگی آن ها کمتر شده و عوارض بارداری در این سنین بیشتر نمود پیدا می کند. بانوان از ابتدای تولد خود تخمک داشته و هر چه به سن آن ها افزوده می شود ، کیفیت تخمک گذاری در آن ها در طول دوره های ماهانه کاهش می یابد. در سن بالاتر از ۴۰ سال نیز تا ۵ درصد شانس باردار شدن کاهش پیدا می کند.

الزامیست بدانید که موفقیت آمیز شدن تکنیک های نوین مانند IVF نیز به سن افراد بستگی دارد و هر چه سن بالاتر می رود ، شانس بارداری کمتر می شود. افزایش سن سبب رخداد های زیر در حیطه ناباروی می گردد:

 1. تعداد و کیفیت تخمک ها کاهش می یابد. هر چه زن به سن یائسگی نزدیک تر می شود ، کاهش تخمک گذاری شدت بیشتری می گیرد.
 2. با بالا رفتن سن ، احتمال سقط جنین و ناهنجاری های کروموزومی نیز بیشتر می شود.
 3. افزایش سن ، یکی از علل ابتلا به آندیومتریوز یا فیبروم و غیره است که همین بیماری ها سبب ساز ناباروری هستند.

تاثیر بیماری ها بر ناباروری

بیماری‌ها می‌توانند تاثیر مخربی بر ناباروری داشته باشند. برخی از بیماری‌ها می‌توانند مستقیماً به عملکرد ارگان‌های تولید مثلی ، مانند تخمدان‌ها و رحم ، آسیب برسانند ؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است تاثیرات غیر مستقیمی بر روی ناباروری داشته باشند. به طور کلی ، بیماری‌های زیر می‌توانند تاثیرات مختلفی بر روی ناباروری داشته باشند:

 • بیماری‌های تناسلی. بیماری‌هایی مانند بیماری‌های مربوط به دستگاه تناسلی ، عفونت‌های تناسلی ، عفونت‌های ادراری ، و بیماری‌های جنسی می‌توانند به عملکرد تخمدان‌ها و رحم آسیب برسانند و به ناباروری منجر شوند.
 • بیماری‌های ایمنی. بیماری‌هایی همچون بیماری‌های ایمنی مانند بیماری‌های التهابی مزمن و بیماری‌های ایمنی تولید مثلی می‌توانند به عملکرد تخمدان‌ها و رحم آسیب برسانند و در نهایت منجر به عدم توانایی در بارداری یا باروری فرد شوند.
 • بیماری‌های کلیوی. بیماری‌های کلیوی مانند سنگ‌های کلیه و عفونت‌های کلیه می‌توانند زمینه ساز اختلال درعملکرد تخمدان‌ها و رحم شده و آسیب زا باشند.
 • بیماری‌های قلبی. امراض و بیماری‌های قلبی مثل برخی از نارسایی های قلبی و عروقی می‌توانند به عملکرد تخمدان‌ها و رحم آسیب برسانند.
 • بیماری‌های متابولیک. بیماری‌های متابولیکی همچون دیابت و چاقی می‌توانند عملکرد تخمدان‌ها و رحم را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به ناباروری شوند.
 • بیماری‌های تیروئیدی. بیماری‌های تیروئیدی مانند هیپوتیروئیدی و هیپرتیروئیدی می‌توانند باعث آسیب به عملکرد تخمدان‌ها و رحم شوند.
 • بیماری‌های اعصاب. بیماری‌های اعصاب مانند افسردگی ، اضطراب و استرس می‌توانند به عملکرد تخمدان‌ها و رحم آسیب برسانند.

همچنین برخی از درمان‌ها می‌توانند منجر به ناباروری و عدم توانایی در بارداری شوند. این اثرات ممکن است به طور موقت یا دائمی باشند و بستگی به نوع و میزان درمان دارند. برخی از درمان‌هایی که ممکن است منجر به ناباروری شوند عبارتند از:

 • استفاده از بعضی از داروهای استروئیدی که برای درمان بیماری های التهابی مزمن مثل آرتریت روماتوئید و سیستمیک لوپوستجویز می شوند
 • استفاده از شیمی درمانی برای درمان بیماری های سرطانی
 • مصرف برخی از داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین و هپارین
 • استفاده از برخی از داروهای ضد افسردگی مانند داروهای SSRI مانند سرترالین و فلوکستین و داروهای SNRI مانند ونلافاکسین و دولوکستین
 • مصرف برخی از داروهای ضد اضطراب مانند داروهای بنزودیازپین
 • استفاده از برخی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن

از علت تا روش های نوین درمان ناباروری در آقایان

مشکلات در باروری فقط مختص خانم ها نیست و وجود مشکلاتی در اسپرم مردان می تواند یکی از دلایل ناباروری در مردان باشد. اگر تعداد اسپرم خیلی کم باشد ، یا اسپرم خیلی ضعیف باشد ، یا تحرک اش کاملا کاهش یافته باشد و یا ترکیبی از همه ی اینها باشد ، آقا با مشکل ناباروری مواجه است. یکی از راههای درمانی قطعی ، برای درمان مشکل ناباروری در مردان ، IVF است.

دکتر سمیه یگانه متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان در شمال تهران در زمینه انواع جراحی زیبایی و درمان بیماری های زنان می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر سمیه یگانه مراجعه نمایید. شماره تماس ۰۹۰۲۱۱۸۰۵۰۰-۲۲۸۰۹۴۳۱

 

پزشک متخصص ناباروری در تهران

برای دنبال کردن مشکلات ناباروری و استفاده از روش های نوین درمان ناباروری ، مانند روش درمانی IVF یا دیگر تکنیک ها ، به سه متخصص نیازمندید:

 • متخصص زنان و زایمان
 • متخصص زنان در زمینه ی آی وی اف
 • جنین شناس که کارهای مربوط به آزمایشگاه را انجام می دهد

برای دریافت وقت مشاوره و نوبت سریع از دکتر سمیه یگانه در تهران ، فرم زیر را پر نمایید : 

فرم تماس

"*" زمینه های مورد نیاز را نشان می دهد

سوالات متداول در رابطه با روش های نوین درمان ناباروری

 • آیا بعد از انتقال جنین به روش IVF استراحت مطلق لازم است؟

خیر، بعد از انجام این مراحل درمانی ، استراحت مطلق لازم نیست. شخص پس از ۲۰ دقیقه می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد.

 • چه زمانی ناباروری رخ می دهد؟

برای یک باروری موفق و سالم به یک تخمک و اسپرم سالم نیاز است. در صورتی که در هر کدام از این شرایط ، مشکل وجود داشته باشد ممکن است روند بارداری را مختل کند و ناباروری رخ دهد.

 • برای درمان به روش آی وی اف چه تعداد از تخمک خانم مورد نیاز است؟

برای رسیدن به بهترین نتیجه ، به صورت نرمال از یک خانم ده تا پانزده عدد تخمک تهیه می شود. به طور نرمال در طول یک ماه ، خانم قادر به تولید یک تخمک است ، اما برای رسیدن به این عدد ، با استفاده از دارو روند تخمک گذاری در خانم تحریک می شود. در برخی موارد تعداد تخمک ها به این عدد نزدیک می شود و در برخی موارد کمتر می شود.

در حال حاضر علم پزشکی برای برطرف کردن مشکل ناباروری با استفاده از روش های نوین درمان ناباروری به افراد خدمت شایانی کرده است. اگر خانمی هستید که با روش های ذکر شده در مقاله به نتیجه نرسیده اید می توانید شانس خود را با استفاده از تخمک اهدایی و یا رحم اجاره ای نیز امتحان کنید.

2 thoughts on “روش های نوین درمان ناباروری

 1. نیاز - آوریل 16, 2023 در 11:07 ق.ظ

  من فیبروم رحم داشتم که سه سال قبل تخلیه شده، امکانش هست نتونم بچه دار بشم؟ دو ساله اقدام می کنم اما حامله نمی شم.

  پاسخ
  • dryeganeh14 - آوریل 20, 2023 در 9:04 ق.ظ

   سلام بهتر است هستروسالپنگو گرافی انجام بدهید تا وضعیت رحم و لوله ها بعد از جراحی بررسی شود.

   پاسخ

پاسخ