ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 14 الی 20
(021) 22809431

فیبروم رحم

فیبروم رحم ، یکی از شایع ترین موارد در خانم ها در سنین باروری می باشد. علت اصلی بروز آن به طور کامل مشخص نیست ، اما معمولا زمانی که سطح هورمون استروژن بالا برود ، فیبروم نیز ظاهر می شود. در بسیاری از موارد ، فیبروم منجر به بروز علامت و نشانه ای نمی شود. اما گاهی خانم ها از درد در قسمت پشت بدن ، یبوست یا خونریزی رحمی که می تواند باعث آن شود ، شکایت می کنند. به ندرت شاهد بروز عوارض ناشی از فیبروم هستیم ، اما در صورت بروز باید جدی گرفته شوند. دکتر سمیه یگانه  بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان در اقدسیه تهران ، شما را در درمان این بیماری همراهی می کند.

 

فیبروم رحم - دکتر یگانه

 

Contents

علت بروز فیبروم رحم چیست ؟

فیبروم رحم ، توده ای خوش خیم است که در بافت عضلانی رحم رشد می کند. اندازه ، فرم و محل ایجاد فیبروم متفاوت است و ممکن است داخل رحم یا بر روی سطح و دیواره رحم ایجاد شود. احتمال تشکیل فیبروم ها در هر سنی وجود دارد ، اما عمدتا ما بین سی تا چهل سالگی بیشتر شایع می باشد. علت اصلی بروز فیبروم های رحمی ، وراثت است. در فضای درونی رحم ، تنها سلول های گوشتی رحم ، وجود دارد ؛ در اثر ژنتیک ، درون رحم به دام افتاده و در اثر تغییرات هورمونی ، رشد کرده و کلافی به نام فیبروم ، در دور خود ایجاد می کنند.

علائم و نشانه های این بیماری

 • تغییر در سیکل قاعدگی
 • تغییر در مدت زمان پریود یا خونریزی شدید
 • دردهای قاعدگی
 • احتمال خونریزی هر زمان غیر از سیکل قاعدگی
 • کم خونی
 • درد حین رابطه جنسی
 • فشار
 • تکرر ادرار
 • دردهای شکمی
 • بزرگ شدن شکم یا رحم
 • سقط جنین
 • ناباروری

فیبروم ها معمولا منجر به بروز علامت نمی شوند. آن ها در طول معاینات لگنی یا سایر تست ها تشخیص داده می شوند.

 

 

انواع فیبروم رحم

طبق گفته های بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان اقدسیه تهران فیبروم های رحمی ، انواع متفاوتی دارند که در ذیل ، به برخی از آن ها اشاره کرده ایم :

 1.  اینترامورال : این نوع از فیبروم ها ، درون گوشت رحم ایجاد می شوند ؛ آن ها بدون علامت ، بوده و در صورتی که خیلی بزرگ شوند ، با علائمی ؛ از جمله فشار بر روی رحم ، احساس درد در زیر شکم ، خونریزی و از این قبیل موارد همراه می باشند.
 2. ساب موکوزال : این نوع از فیبروم رحم ، درون حفره رحم دیده می شوند که به صورت خونریزی خود را نشان خواهند داد.
 3.  ساب سروزال : این فیبروم ها ، توده های هستند که از درون رحم به شکل توده ای برجسته به خارج از رحم خود را نشان می دهند.

فیبروم رحم چه عوارضی دارد

فیبروم ها به رحم متصل می شوند و در صورتی که دچار چرخش شوند، منجر به بروز درد، تهوع و تب خواهند شد. البته در صورتی که فیبروم به سرعت رشد کند یا شروع به کوچک شدن کند ، بیمار با علائمی مانند درد روبرو خواهد شد. در صورتی که فیبروم بزرگ باشد، می تواند منجر به بروز تورم در ناحیه شکم شود که از طریق معاینه لگنی مشخص می شود. فیبروم ها هم چنین می توانند منجر به ناباروری نیز شوند. البته سایر علل ناباروری در زوجین نیز حتما باید بررسی شود ، چرا که در بسیاری از موارد ، با درمان سایر علل موجود ، مشکل ناباروری زوجین برطرف خواهد شد.

تفاوت فیبروم رحم و کیست تخمدان

اغلب خانم ها فیبروم ها را با کیست تخمدان اشتباه می گیرند و فرض می کنند هر دو آن ها یکی هستند. اما اصلی ترین تفاوتی که میان فیبروم ها و کیست های تخمدان است محل به وجود آمدن آن ها می باشد. رحم تنها جایی است که فیبروم ها قادر به رشد در آن ها می باشند. همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم ، فیبروم رحم  ممکن است در داخل یا بیرون از حفره رحمی نیز رشد کند و هیچ گاه در لوله های فالوپ یا تخمدان ها رشد نکنند. در حالیکه ، تخمدان ها ، معمولا درگیر کیست های هستند که با سرعت متفاوتی رشد می کند. البته با توجه به سایز و محل قرار گیری آن ها برخی از فیبروم ها این پتانسیل را دارند که لوله های فالوپ رحم را به طور کامل مسدود کنند و باعث شوند فرد قادر به باروری شدن نباشد.

توضیحات خانم دکتر یگانه در رابطه با فیبروم رحمی در خانم ها

 

نحوه تشخیص

اولین علائم فیبروم رحم در معاینات لگنی تشخیص داده می شود. برخی دیگر از تست هایی که به تشخیص فیبروم کمک می کنند، عبارتند از :

 • اولتراسونوگرافی ؛ در این روش، با استفاده از امواج صوتی، تصاویر دقیقی از رحم و سایر ارگان های لگنی به دست می آید.
 • هیستروسکوپی ؛ در این روش، جراح و متخصص زنان در تهران با استفاده از دستگاهی به نام هیستروسکوپ و قرار دادن آن در واژن و دهانه رحم، به بررسی داخل رحم می پردازد.
 • سونوهیستروگرافی ؛ تستی است که مایعی از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود و پزشک قادر به بررسی داخل رحم خواهد بود.
 • لاپاراسکوپی ؛ در این روش، پزشک با استفاده از دستگاهی به نام لاپاراسکوپ، به بررسی قسمت های داخلی شکم می پردازد. فیبروم ها نیز با این روش ، تشخیص داده می شوند.
 • تست های تصویربرداری مانند MRI و سی تی اسکن نیز گاها در تشخیص فیبروم رحم  در تهران ، تجویز می شوند.

درمان

چه زمان نیاز به درمان فیبروم رحم  می باشد؟ فیبروم هایی که اندازه کوچکی دارند یا فیبروم هایی که در نزدیکی دوران یائسگی تشکیل می شوند، معمولا بدون دنبال کردن اقدامات درمانی ، بهبود می یابند. برخی علائم هشدار دهنده در خصوص دنبال کردن اقدامات درمانی عبارت اند از :

 1. دردهای شدید قاعدگی
 2. خونریزی مابین سیکل قاعدگی
 3. رشد سریع تومور
 4. ناباروری
 5. دردهای لگنی

 

فیبروم رحم - دکتر یگانه

 

آیا مصرف دارو به درمان فیبروم رحم کمک می کند ؟

درمان دارویی ، از جمله اقداماتی است که در درمان فیبروم در نظر گرفته می شود. مصرف دارو از شدت خونریزی و دردهای قاعدگی کم می کند، اما از رشد فیبروم پیشگیری نمی کند. جراحی، گزینه درمانی است که در مراحل بعدی تجویز خواهد شد.

درمان دارویی فیبروم شامل موارد زیر می باشد :

 • مصرف قرص های پیشگیری از بارداری یا سایر قرص های هورمونی ، که به کنترل خونریزی و درد کمک می کنند.
 • گنادوتروپین ، به قطع سیکل قاعدگی و کوچک شدن فیبروم رحم  کمک می کند. معمولا این دارو پیش از جراحی جهت به حداقل رساندن احتمال خونریزی توصیه می شود.
 • داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی ؛ مانند ژلوفن و مفنامیک اسید، از دیگر داروهایی هستند که اثربخشی کمتری دارند، اما گاها از سوی پزشک تجویز می شوند.

جراحی

در صورتی که وضعیت فیبروم به گونه ای باشد که به درمان دارویی واکنش نشان ندهد، جراحی از سوی پزشک تجویز خواهد شد. برخی روش های جراحی عبارت اند از :

 • هیستروکتومی ؛ جراحی درآوردن رحم را هیستروکتومی می نامند که البته در درمان فیبروم های بزرگ و همراه با خونریزی نیز استفاده می شود. هیستروکتومی کامل از بازگشت مجدد فیبروم پیشگیری می کند. در صورتی که در این جراحی، لوله های فالوپ و تخمدان ها نیز برداشته شوند، احتمال بروز عوارضی مانند کاهش میل جنسی یا یائسگی زودرس وجود دارد.
 • میومکتومی ؛ جراحی برداشتن فیبروم رحم از دیواره عضلانی رحم را ، میومکتومی می گویند. خوب است این را بدانید که خانم ها بعد از این جراحی می توانند باردار شوند. در صورتی که اندازه فیبروم ها بزرگ باشد یا این که در قسمت های خاصی واقع شده باشد، این جراحی نمی تواند چندان موثر باشد. در صورتی که فیبروم ها به سطح داخلی رحم نزدیک باشند، برداشتن لایه های مخاطی نیز گرینه درمانی خوبی می باشد.

 

 

فیبروم بعد از یائسگی

فیبروم ها برای رشد به هورمون استروژن نیاز دارند. بعد از یائسگی ، سطح هورمون استروژن کم می شود و در نتیجه ، احتمال تشکیل فیبروم نیز کمتر خواهد شد. در بسیاری از موارد ، فیبروم ها کوچک می شوند و علائم چندانی ظاهر نخواهد شد. بسیاری از خانم ها تا زمان مراجعه به بهترین متخصص زنان برای درمان میوما در تهران و معاینه از سوی پزشک متوجه تشکیل فیبروم رحم خود نمی شوند.

آیا بانوان مبتلا به فیبروم می توانند اقدام به بارداری نمایند ؟

طبق نظر جراح و متخصص زنان  تهران ، باید ذکر کرد پاسخ به این پرسش که بانوان با وجود فیبروم می توانند باردار شوند یا خیر ؟ با توجه به اینکه فیبروم در کجا قرار گرفته است ، متفاوت می باشد ؛ برای مثال ، در برخی از موارد فیبروم به گونه ای است که برای بارداری مشکلی ایجاد نمی کند ؛ اما در صورتی که فیبروم رحم  در ناحیه آندومتر بوده و اندازه آن نیز بزرگ باشد ، می تواند منجر به تغییر فرم رحم شده و از لانه گزینی ، جلوگیری کند و حتی در صورت وقوع باروری ، باعث سقط شود.

آیا می توان در زمان سزارین فیبروم رحمی را برداشت؟

یکی از پر تکرارترین سوالات در زمینه درمان فیبروم ها این است که آیا می توان حین انجام زایمان سزارین این عارضه را برداشت کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم خیر بهتر است در زمان سزارین این اتفاق نیافتد چرا که بافت رحم در این زمان بسیار شکننده و پر خون است و با دستکاری ، احتمال خونریزی شدید وجود دارد و در صورتی که خونریزی دقیق و کامل کنترل نشود ممکن است منجر به برداشتن رحم برای حفظ جان بیمار شود. همچنین لازم است بدانید که این احتمال وجود دارد تا بعد از زایمان فیبروم ها خود به خود کوچک شوند. بهتر است برای درمان این عارضه با یک جراح و متخصص زنان و زایمان خوب ، مجرب و متبحر برای درمان فیبروم رحم در شهر تهران صحبت کنید و از او مشاوره بگیرید.

 

فیبروم رحم - دکتر یگانه

 

چه کسانی به فیبروم رحم مبتلا می شوند؟

طبق تحقیقات صورت گرفته شده در این زمینه چیزی حدود ۸۰ درصد از زنان تا سن ۵۰ سالگی دچار چنین بیماری هایی می شوند. اما شرایطی نیز وجود دارند که احتمال رشد میوما رحم را در درون یا بیرون از رحم افزایش می دهند. بر اساس آماری که در این زمینه به دست امده ، احتمال ابتلا به این بیماری در گروه های زیر بیشتر می باشد و این افراد باید تحت نظر یک دکتر زنان خوب ، مجرب و متبحر برای درمان فیبروم در اقدسیه تهران باشند تا بتوانند از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کنند.

 • زنان باردار یا به طور کلی زنانی که در طول زندگی خود دوران بارداری را تجربه کرده اند.
 • کسانی که در خانواده خود سابقه ابتلا به فیبروم رحم را دارند.
 • زنانی که سن آن ها بیشتر از ۳۰ سالگی می باشد.
 • زنانی که دچار اضافه وزن هستند.

بهتر است بدانید که کاهش سطح ایمنی و سلامتی بدن ، چاقی ، فشار خون بالا و غیره می تواند بر روی این موضوع تاثیر منفی بگذارد و رشد توده ها را افزایش دهد. رژیم غذایی به خصوص مصرف گوشت قرمز از دیگر عامل های مهم در افزایش احتمال رشد میوما می باشد.

آیا فیبروم خطرناک است

فیبروم ها جزو توده های خوش خیم رحمی هستند که در اکثر مواقع مشکلی را برای بیماران به وجود نمی آورند. اما خانم هایی که به فیبروم مبتلا می باشند باید به این نکته دقت کنند که حتما باید تحت نظر یک جراح و متخصص زنان و زایمان مجرب و متبحر در اقدسیه تهران باشند و هر شش ماه یک بار سونوگرافی های لازم را انجام دهند تا به صورت مداوم فیبروم رحم را مورد بررسی قرار دهند. سعی بر این است تا جایی که ممکن است با درمان های هورمونی در صورت امکان و بسته به نوع و محل قرار گیری میوم ها درمان شروع می شود اما در صورت نیاز و بر اساس نظر پزشک ممکن است جراحی نیز استفاده شود.

پاسخ