ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 14 الی 20
(021) 22809431

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی ، یکی از تکنیک های نوین تشخیصی ، درمانی در حوزه پزشکی بوده که گاها با نام جراحی بسته ، نیز شناخته می شود. در این روش جراحی که معمولا توسط یک جراح و متخصص زنان ماهر ، متبحر و مجرب همانند دکتر سمیه یگانه ، بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان تهران ، انجام می شود ، از برش هایی کوچک که اندازه آن ها معمولا کمتر از نیم اینچ است ، استفاده می شود ؛ در صورتی که در سایر روش های جراحی ، برش هایی بزرگ که در اکثر مواقع اندازه آن ها بیش از چند اینچ است ، ایجاد می گردد. یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با لاپاراسکوپی ، در این باره می باشد که انجام این روش با دو هدف تشخیص و درمان مشکلات مربوط به نواحی شکم ، به کار می رود.

 

Contents

لاپاراسکوپی _ دکتر یگانه

 

این عمل که تحت عنوان لاپاراسکوپی تشخیصی نیز شناخته شده است ، یک تکنیک تشخیصی استفاده شده برای بررسی اندام های داخلی شکم می باشد. این یک روند کم خطر حداقل تهاجمی می باشد که تنها به برش های کوچکی نیاز دارد. در این فرایند از ابزاری به نام لاپاروسکوپ برای نگاه کردن به اندام های داخلی شکم ، استفاده می شود ؛ لاپاروسکوپ ، یک لوله نازک با نور زیاد و یک دوربین با رزولوشن بالا در قسمت جلو می باشد ؛ این ابزار ، از طریق یک برش در دیواره شکم ، وارد می شود. در حین حرکت آن ، دوربین ، تصاویری را به یک مانیتور ویدیویی ارسال می نماید. لاپاراسکوپی، به پزشک خوب در تهران این امکان را می دهد تا در زمان واقعی ، بدون نیاز به جراحی باز ، داخل شکم شما را ببیند. همچنین پزشک می تواند در طول این روند ، نمونه های بیوپسی را نیز به دست آورد.

در چه مواردی از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می شود ؟

 • بستن لوله های رحم
 • برداشتن آپاندیس و کیسه صفرا ، در موارد شدید بیماری
 • ترمیم یا برداشتن بخش هایی از سیستم گوارش ، مانند معده یا روده بزرگ
 • برداشتن یا ترمیم بخش هایی از سیستم ادراری ، مانند مثانه ، کلیه ها
 • ترمیم یا برداشتن سیستم تولید مثل زنان ، مانند رحم و لوله های فالوپ
 • در موارد اهدای اعضا مانند کلیه
 • بهبود و اصلاح فتق
 • روش های کاهش وزن و زیبایی ، مانند اسلیو معده یا بای پس
 • بررسی وجود تومورهای سرطانی در کبد و پانکراس
 • در موارد جراحی اکتشافی ، برای بررسی و تشخیص مشکلات اندام های شکمی
 • بررسی منبع خونریزی داخلی در بدن

مزایای لاپاراسکوپی

 1. امکان درمان همزمان با تشخیص ضایعه
 2. کاهش میزان درد بعد از جراحی نسبت به جراحی باز
 3. کاهش مدت زمان بهبودی و نقاهت بعد از عمل
 4. کاهش میزان چسبندگی و خونریزی بعد از جراحی نسبت به روش باز
 5. کوتاه تر بودن مدت زمان جراحی و بیهوشی بیمار
 6. کاهش احتمال خطر عفونت بعد از جراحی
 7. کوچک بودن برش ها و عدم بر جای ماندن جای زخم با گذشت زمان

چگونه برای لاپاراسکوپی آماده شویم ؟

باید درباره داروهای مصرفی تجویزی و غیر تجویزی تان به پزشک بگویید ؛ بهترین جراح و متخصص زنان در تهران یا دیگر شهر های ایران ، اطلاعات لازم را در خصوص مصرف آن ها قبل و بعد از لاپاراسکوپی ، در اختیارتان قرار می دهد. در برخی از موارد ممکن است پزشک ، دوز داروهای تاثیر گذار بر روی نتیجه را تغییر دهد ؛ این داروها عبارتند از :

 • ضد انعقادها مثل رقیق کننده های خون
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، شامل آسپرین یا ایبوپروفن
 • مکمل های دارویی یا گیاهی
 • ویتامین K

 

لاپاراسکوپی _ دکتر یگانه

 

جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود ؟

این عمل جراحی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ؛ پس از بیهوشی ، لوله های سوند به منظور دفع ادرار در شکم قرار می گیرند. پزشک خوب در تهران ، جهت فاصله گرفتن اندام های داخلی از دیواره شکم ، از طریق یک سوزن درون رحم را با گاز دی اکسید کربن پر کرده ؛ سپس برشی کوچک در شکم ، به منظور ورود لاپاراسکوپ ایجاد می کند و بدین ترتیب امکان مشاهده اندام های داخلی شکم ، امکان پذیر می شود. حال در صورتی که هدف از عمل لاپاراسکوپی ، تشخیص باشد ؛ این جراحی پس از بررسی کامل به اتمام می رسد ؛ اما در صورتی که هدف از انجام آن درمان باشد ، برش های دیگری نیز به منظور ورود سایر ابزارهای جراحی ایجاد شده و درمان صورت می گیرد.

لاپاراسکوپی رحم

از این روش ، به منظور تشخیص و درمان بیماری های زنان نیز استفاده می شود ؛ به منظور انجام این کار جراح و متخصص زنان ، برشی کوچک در ناف ایجاد کرده و لاپاراسکوپ ، از طریق آن وارد نواحی شکم و لگن می شود و سپس بررسی و درمان بیماری های مربوط به زنان آغاز می گردد.

ریکاوری بعد از لاپاراسکوپی ، چقدر طول می کشد ؟

پس از اتمام جراحی ، چند ساعت قبل از ترخیص ، در بیمارستان یا مرکز درمانی ، تحت کنترل قرار می گیرید ؛ علائم حیاتی ، از قبیل تنفس و نبض ، به دقت کنترل می شود ؛ واکنش های معکوس به بیهوشی یا روند و نیز خونریزی طولانی نیز کنترل می شود. روز بعد از این جراحی ، درد اندکی را در ناحیه برش ، احساس می کنید. درد ، ظرف چند روز بهبود می یابد. پزشک برای تسکین درد ، داروهای مسکن را تجویز می کند.

نقاهت بعد از جراحی لاپاراسکوپی

 • برای تسکین درد احتمالی در محل برش ها ، بعد از جراحی می توانید از مسکن ها با تجویز پزشک استفاده نمایید.
  در صورت استفاده از بخیه های غیر قابل جذب برای بستن برش ها ، بعد از یک تا دو هفته برای کشیدن بخیه ها باید به پزشک مراجعه کنید. بعد از جراحی به دلیل وجود گاز دی اکسید کربن ، ممکن است اندکی درد و التهاب در ناحیه شانه ها و ناحیه دیافراگم داشته باشید. این درد با گذشت زمان بهبود می یابد.
 • دکتر یگانه بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان تهران در رابطه با دوره نقاهت عمل لاپاراسکوپی می گویند ؛ احساس نیاز به دفع مکرر ادرار بعد از جراحی لاپاراسکوپی ، در اثر فشار گاز ممکن است در بیمار ایجاد شود ، که با گذشت زمان برطرف می شود.
 • طبق توصیه های بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان تهران ، می توانید خوردن و نوشیدن را شروع کنید.
 • پس از اینکه فرد بعد از جراحی بهبودی کامل را به دست آورد ، می تواند به منزل بازگردد.

 

 

آیا جراحی لاپاراسکوپی ایمن و بی خطر است؟

یکی از مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که افراد از پزشک متخصص خود می پرسند این است که این عمل جراحی چقدر ایمن و بی خطر است؟ در پاسخ باید بگویم این پروسه به اندازه یک عمل باز سنتی ایمن و بدون خطر می باشد. در آغاز فرایند ، لوله لاپاراسکوپ وارد یک شکاف کوچک در نزدیکی ناف می شود ، از همین رو نیاز است تا پزشک معالج شما در ابتدا اندام های شکمی شما را بررسی نماید تا متوجه شود که آیا عمل جراحی لاپاراسکوپی در تهران یا دیگر شهرهای ایران برای شما خطرناک می باشد یا خیر. اگر تورم اندام های شکمی بیش از اندازه باشند یا جراح با عواملی مواجه شود که از مشاهده ی ساختار ها به صورت واضح و با کیفیت جلوگیری می کنند ممکن است تصمیم بگیرد اندازه شکاف ایجاد شده را کمی بزرگ تر کند تا عمل جراحی بی خطر و ایمن انجام شود. هر نوع جراحی که با روده مرتبط باشد به طور حتم با خطرات ویژه ای همچون عوارض بیهوشی ، خونریزی یا عفونت همراه می باشد. سلامت عمومی و دیگر شرایط پزشکی بیمار نیز بر روی به وجود آمدن عوارض جانبی و خطرناک موثر می باشند. به همین دلیل نیاز است تا شما برای دریافت بهترین و ایمن ترین نتیجه در رابطه با شرایط خود با پزشک مورد نظر صحبت نمایید.

تفاوت عمل لاپاراسکوپی با جراحی های باز

یکی از مهم ترین سوالاتی که افراد در این رابطه از دکتر یگانه بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان در تهران ، می پرسند این است که تفاوت میان عمل جراحی لاپاراسکوپی و جراحی های باز چه چیزی است؟ دکتر یگانه در این رابطه مطالبی را بیان نموده اند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

میان عمل لاپارا سکوپی و جراحی باز تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد که از میان آن ها می توان به اندازه برش ، مدت زمان بهبودی ، دقت ، میزان درد و غیره اشاره کرد. همانطور که می دانید در جراحی باز نیاز است تا پزشک برای داشتن دید کافی یک برش بزرگ بر روی شکم بیمار ایجاد کند. هر چه اندازه این برش زیاد تر باشد به طور قطع زمان بهبودی افزایش پیدا می کند. از طرفی دیگر با افزایش مدت زمان ریکاوری ، مراقبت از بیمار و زخم های او کمی سخت تر می شود. در حالی که در عمل لاپاراسکوپی رحم و تخمدان ، تنها ۲ الی ۴ عدد برش کوچک به اندازه نیم الی یک سانتی متری بر روی شکم بیمار ایجاد می شود. بیشتر این برش ها نیاز به بخیه ندارند چرا که می توان خونریزی آن ها را با استفاده از یک چسب یا یک گیره قطع کرد. از همین رو می توانیم بگویم مدت زمان دوره نقاهت این عمل بسیار کوتاه تر از جراحی های باز می باشد.

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان برای چه کسانی مناسب نیست؟

با توجه به روند انجام جراحی ، پزشکان و متخصصان زنان و زایمان عمل لاپاراسکوپی را برای زنانی که دارای اضافه وزن هستند ، وارد دوره یائستگی شده اند ، به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا شده اند یا دارای بیماری های ریوی و تنفسی هستند و افرادی که توده های بزرگ مشکوک به بدخیمی دارند ؛ توصیه نمی شود.

 

خطرات جراحی لاپاراسکوپی 

این عمل جراحی به ندرت عوارضی را به دنبال دارد اما همانند سایر عمل های جراحی عفونت را می توان یک عارضه جداناپذیر از این عمل دانست. علاوه بر آن نیز اگر این پروسه به دست یک متخصص ناکارآمد و بی تجربه انجام شود این احتمال وجود دارد جراح سهوا یک رگ یا اندام را سوراخ کند که این اشتباه می تواند منجر به وجود آمدن عوارض جدی و خطرناک مانند خونریزی داخلی و آسیب به اندام های داخلی بدن شود.

دوران ریکاوری و بهبودی

برای اینکه اثرات و عوارض بیهوشی بعد از جراحی در بیمار کمتر شود ، بیمار چند ساعت تحت نظر قرار می گیرد و بعد از آن با موافقت جراح ، می تواند از بیمارستان ترخیص شود. طبق گفته های بهترین دکتر عمل لاپاراسکوپی در تهران بهبودی بعد از این عمل به فاکتور های زیر بستگی دارد :

 • وضعیت سلامتی بیمار و شرایط جسمی و عمومی او
 • میزان به کار گیری داروهای بیهوشی در بیمار و نوع آن ها
 • واکنش بدن نسبت به عمل جراحی

اقدامات بعد از جراحی

بیمار با انجام اقدامات زیر بعد از جراحی می تواند روند بهبودی را تسریع بخشد :

 1. دکتر سمیه یگانه بهترین دکتر جراحی لاپاراسکوپی در تهران توصیه می کنند به منظور کاهش درد و تورم در ناحیه گلو ، از شربت های سینه تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.
 2. برای جلوگیری و کاهش خطر لخته شدن خون ، بعد از جراحی از زمانی که پزشک صلاح می داند ، فعالیت فیزیکی سبک داشته باشید.
 3. داشتن خواب و استراحت کافی ، می تواند به بهبودی شما کمک کند.
 4. از لباس های آزاد و راحت در دوره بهبودی استفاده کنید.

نتایج لاپاراسکوپی

گزارش دقیق نتایج ، برای پزشک ، ارسال می شود. پزشک ، قرار ملاقاتی را برای مرور نتایج لاپاراسکوپی ، با شما هماهنگ می کند ؛ اگر مشکل پزشکی جدی یافت شود ، پزشک ، درباره گزینه های درمان مناسب با شما گفتگو می کند و برنامه ای برای درمان مشکل ، طراحی می شود.

 

لاپاراسکوپی _دکتر یگانه

 

هزینه عمل لاپاراسکوپی در تهران

هزینه لاپاراسکوپی ، بسته به پارامترهای گوناگونی از هر فرد به فرد دیگر متغیر می باشد ؛ از این رو هزینه نهایی آن پس از معاینه توسط پزشک تعیین خواهد شد.

3 thoughts on “لاپاراسکوپی

 1. حمیرا احمدی - ژانویه 17, 2022 در 9:16 ق.ظ

  لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان چه مشکلاتی به کار می رود ؟

  پاسخ
 2. حمیده - ژانویه 17, 2022 در 9:28 ق.ظ

  بهترین زمان انجام عمل هیستروسکوپی چه موقع است ؟

  پاسخ
 3. هدی امیری - ژانویه 17, 2022 در 9:31 ق.ظ

  بالاپاراسکوپی چه عمل های انجام میشه ؟

  پاسخ

پاسخ