ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 14 الی 20
(021) 22809431

علل به وجود آمدن کیست تخمدان

علل به وجود آمدن کیست تخمدان

کیست تخمدان به طور طبیعی در زنانی که ماهیانه پریود می شوند دیده می شود. این بیماری می تواند زنانی که در دوران یائسگی هستند را هم درگیر کند. سوالی که مطرح است این است که علت اصلی و یا علل به وجود آمدن کیست تخمدان چیست؟ در ابتدا لازم است که توضیحاتی درباره انواع کیست تخمدان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی کیست تخمدان وجود دارد که می تواند در گروه بندی های زیر قرار گیرند:

        کیست های فانکشنال

        کیست های پاتولوژیکال

کیست های فانکشنال

کیست های فانکشنال در ناحیه تخمدان مربوط به سیکل قاعدگی هستند. این نوع کیست ها تنها دختران و زنانی را که در دوران یائسگی نیستند درگیر می کند و شیوع بالایی دارد. هر ماهه تخمدان ها یک تخمک رها می کنند که این تخمک از لوله های فالوپ پایین رفته و به رحم انتقال می یابد. در این مکان با رسیدن اسپرم ، تخمک بارور می شود.

هر تخمک که در داخل تخمدان ها شکل می گیرد به صورت ساختار فولیکول مانند است. این فولیکول حاوی مایعی است که از تخمک در حال رشد محافظت می کند. و زمانی که تخمک به رشد نهایی رسید از این بستر خارج می شود و این فولیکول می ترکد و مایع خارج می شود.

علل به وجود آمدن کیست تخمدان
علل به وجود آمدن کیست تخمدان

ولی گاهی اوقات فولیکول تخمک را رها نمی کند و یا مایع موجود در فولیکول تخلیه نمی شود و پس از اینکه تخمک خارج شد این فولیکول باقی می ماند. در این صورت فولیکول می تواند متورم شود و تشکیل یک کیست دهد.

کیست های فانکشنال خوش خیم هستند و معمولاً خطری ندارند. ولی گاهی اوقات باعث درد های لگنی و علائم دیگری می شوند. اکثر این نوع کیست ها بعد از چندین ماه و بدون نیاز به درمان خاصی، از بین می روند.

کیست های پاتولوژیکال

کیست های پاتولوژیکال به دلیل رشد غیر طبیعی سلول ها به وجود می آید و ارتباطی با سیکل های قاعدگی ندارند. این نوع کیست ها می توانند در دوران یائسگی هم بروز کنند. کیست های پاتولوژیکال می توانند از سلول های زیر به وجود آیند:

        سلول هایی که برای ساخت تخمک استفاده می شوند.

        سلول های بخشی از تخمدان ها

گاهی اوقات این نوع کیست ها می ترکند و یا رشد بسیار زیادی دارند به طوری که خون رسانی به تخمدان ها را مشکل می سازند.

کیست های پاتولوژیکال معمولاً خوش خیم هستند ولی تعداد کمی از این کیست ها بدخیم و سرطانی هستند و معمولاً با جراحی برداشته می شوند.

دکتر سمیه یگانه متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان در زمینه انواع جراحی زیبایی و درمان بیماری های زنان می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر سمیه یگانه مراجعه نمایید. شماره تماس ۰۹۰۲۱۱۸۰۵۰۰-۲۲۸۰۹۴۳۱

چه بیماری هایی باعث ایجاد کیست تخمدان می شوند؟

در برخی موارد کیست های تخمدان به دلیل یک بیماری مانند اندومتریوز به وجود می آیند. از جمله بیماری های دیگری که موجب بروز کیست تخمدان می شود سندرم تخمدان پلی کیستیک است. این بیماری کیست های کوچک بسیاری را در ناحیه تخمدان به وجود می آورد که بی ضرر هستند. این کیست ها فولیکول های تخمک کوچکی هستند که رشد کافی نمی کنند تا در فرایند تخمک گذاری مورد استفاده قرار گیرند و به دلیل تغییر سطح هورمون ها در هورمون درمانی به وجود می آیند.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/ovarian-cyst/causes/

پاسخ