ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 14 الی 20
(021) 22809431

علت گشادی واژن چیست و آیا درمان قطعی دارد ؟

Contents

علت گشادی واژن چیست و آیا درمان قطعی دارد ؟

وقتی صحبت از واژن می شود ، تصورات اشتباه زیادی وجود دارد. بعنوان مثال برخی افراد معتقدند که واژن می تواند خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و برای همیشه شل شود. در حقیقت درست نیست ، ممکن است مهبل شما با افزایش سن یا بچه دار شدن کمی شل تر شود ، اما در کل ، عضلات دقیقاً مانند آکاردئون یا باند لاستیکی منبسط شده و جمع می شود.واژن حالت الاستیکی دارد . این بدان معنی است که می تواند با ورود جسم خارجی بزرگ شود. اما طولی نمی کشد که واژن شما به شکل قبلی خود برمی گردد.

علت گشادی واژن

واژن شما با گذشت زمان تغییر می کند :

فقط دو چیز می تواند  بر حالت ارتجاعی واژن تأثیر منفی بگذارد: سن و زایمان.

زایمان و سن به طور بالقوه می توانند باعث شل شدن جزئی و طبیعی واژن شوند. زنانی که بیش از یک تولد واژینال داشته اند ، ماهیچه های واژن ضعیفی دارند . همچنین پیری و افزایش سن می تواند باعث شود که واژن کمی کشیده شود ، حتی اگر  فرزندی به دنیا نیاورده باشید .

علت-گشادی-واژن
علت-گشادی-واژن

سن

معمولا از ۴۰ سالگی  تغییراتی در انعطاف پذیری واژن ایجاد می شود. این بدان معنی است  که با ورود به مرحله پیری ، سطح استروژن کاهش می یابد.از بین رفتن استروژن بدین معنی است که بافت واژن نازکتر، خشک تر می شود و کشش و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد . این تغییرات با رسیدن به سن یائسگی بیشتر می شود.

زایمان طبیعی

واژن بعد از زایمان طبیعی تغییر کند. در هنگام زایمان به طور طبیعی عضلات واژن بزرگ می شود تا نوزاد از کانال زایمان عبور کرده و از ورودی واژن خارج شود. بعد از به دنیا آمدن نوزاد ممکن است متوجه شوید که واژن شما از حالت معمول خارج شده و شل تر به نظر برسد. این موضوع کاملاً طبیعی است و واژن بعد از چند روز پس از زایمان شروع به عقب رفتن کند ، اگرچه ممکن است به طور کامل به شکل اصلی خود بازنگردد. اگر چندین زایمان داشته باشید ، احتمالاً عضلات واژن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. البته تمریناتی وجود دارد که می تواند برای تقویت عضلات کف واژن قبل ، حین و بعد از بارداری انجام داد.

دکتر سمیه یگانه متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی زنان  در زمینه انواع جراحی زیبایی و درمان بیماری های زنان  می توانند مشاورات لازم را به شما بدهند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر سمیه یگانه مراجعه نمایید.                               شماره تماس ۰۹۰۲۱۱۸۰۵۰۰-۲۲۸۰۹۴۳۱

آیا رابطه جنسی زیاد باعث گشادی واژن می شود ؟

رابطه جنسی مکرر باعث نمی شود که واژن شما هر نوع کشش خود را از دست بدهد و منجر به گشادی واژن شود .

درمان گشادی واژن با جراحی

جراحی تنگ کردن واژن ، که اغلب به آن واژینوپلاستی گفته می شود ، یک روش ترمیمی است که هدف آن درمان شلی واژن است .درصورتی  که بافت و ماهیچه مهبل به شدت کشیده شد ، می توان از بازسازی کف لگن نیز استفاده کرد.کشش به طور معمول در هنگام زایمان اتفاق می افتد ، هنگامی که عضلات واژن در حین زایمان طبیعی ،شل و کشیده می شوند نیاز به درمان دارد . زیرا عوارضی از جمله بی اختیاری ادرار و بروز عفونت را در خانم ایجاد می کند . با این جراحی کانال واژن تنگ تر می شود که این موضوع باعث بهبود روابط جنسی نیز می شود.

پاسخ