ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 14 الی 20
(021) 22809431

درمان نازایی | دکتر یگانه

در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی ، درمان نازایی با موفقیت بیشتری نسبت به قبل انجام می گردد و موجب شده ، بسیاری از بانوان علی رغم وجود مشکلات باروری ، باردار شوند. به منظور درمان ناباروری یا نازایی ، روش های بسیاری وجود دارد ؛ بهترین جراح و متخصص زنان در تهران ، درمان را در ابتدا روش های کم تهاجمی تر شروع کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه ، سایر روش ها را مورد استفاده قرار می دهد. دکتر سمیه یگانه با تکیه بر دانش ، مهارت و توانایی های خود می تواند به شما عزیزان در درمان ناباروری و نازایی کمک بسیار بزرگی نمایند.

 

درمان نازایی

Contents

 

بررسی انواع روش های درمان نازایی

همانطور که در فوق به آن اشاره شد ، روش های بسیاری به منظور درمان نازایی وجود دارد ؛ که در ذیل ، به برخی از آن ها اشاره شده است :

  • درمان دارویی
  •  تلقیح داخل رحمی اسپرم یا IUI
  • IVF
  • جراحی

درمان داوریی

اختلال هورمونی یا کاهش ذخیره هورمونی ، منجر به عدم باروری می گردد ؛ معمولا در این زمان ، روش درمانی دارویی پیشنهاد می گردد ؛ مصرف داروهای باروری ، سیستم تولید زوجین را در مسیر عملکرد صحیح قرار داده و به بارداری طبیعی ، کمک خواهد کرد . می توان گفت یکی از اصلی ترین روش های درمان نازایی دارو درمانی است . البته امروزه پیشرفت پزشکی بسیاری از چالش ها و موانعی که زوجین را از داشتن فرزند محروم می کند ، برطرف ساخته است . برخی دارو ها برای درمان نازایی و تحریک تخمک گذاری بسیار موثر هستند که شامل کلومیفن سیترات (کلومید) و لتروزول هستند . در ادامه می خواهیم شما را با تاثیر این دارو ها در درمان سایر مشکلات مربوط نازایی بیشتر آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید :

کلومیفن سیترات : می توان گفت که یکی از معروف ترین داروها در درمان نازایی ، کلومیفن سیترات است که اغلب برای تولید بیشتر تخمک گذاری برای بانوان تجویز می شود . البته در مواردی نیز دیده شده است که پزشک ارولوژی برای بهبود کیفیت اسپرم مردان ، این دارو برای آن ها تجویز می کند . باید بدانید که مصرف این دارو می تواند هورمون FSH را در بدن بیشتر کرده و بر تعداد فولیکول ها بیفزاید . حال در صورتی که بانویی دارای تخمدان های تنبل باشد ، به شرایط اولیه باز خواهد گشت و در صورتی که عملکرد عادی داشته باشد ، می تواند برای داشتن فرزند چند قلویی آماده شود .
گنادوتروپین : یکی از دارو هایی که به عنوان هورمون طبیعی در بدن به تحریک تخمدان ها در زنان و اسپرم ها در مردان کمک می کنند ، دارو گنادوتروپین است . از ترکیبات این دارو معجزه آسا می توانیم به هورمون هایی نظیر فولیکول ، لوتئینیزه کننده و گنادوتروپین اشاره کرد . مصرف این دارو برا افزایش شانس لقاح در روش IVF مورد استفاده قرار می گیرد و هدف پزشک از تجویز آن برای فرد این است که فرآیند تولید تخمک افزایش یابد تا شانس باروری افزایش یابد .

روش  IUI برای درمان نازایی در شمال تهران

در صورتی که توانایی اسپرم پدر برای رسیدن به تخمک کم باشد ، روش iui می تواند برای درمان نازایی بسیار مفید واقع شود . حال متخصص زنان زایمان ناچار است اسپرم های مرد را در داخل رحم مادر قرار داده و شانش تشکیل جنین را بالا ببرد . در ادامه می خواهیم مراحل انجام این روش را با نگاهی تخصصی تری مورد ارزیابی قرار دهیم :

تولید تخمک : از آنجایی که تخمدان های بانوان در هر ماه تنها به تولید یک تخمک اقدام می کنند ، در مواردی پزشک ناچار است داروهایی را برای تولید تخمک بالغ بیشتری برای فرد تجویز کند . مصرف این دارو در ابتدا دوره عادت ماهیانه بیشتر جواب می دهد .

مشخص کردن زمان تخمک گذاری بانوان : برای جایگذاری اسپرم مرد در داخل رحم ، پزشک زمانی را جهت تخمک گذاری تعین می کند و برای اینکار گاهی برای فرد آمپول Hcg را تجویز می کند . بعد از تزریق این دارو به طور معمول تخمک مورد نیاز ۳۶ ساعت بعد آزاد شده و متخصص زنان و زایمان ۴۸ ساعت پس از تزری عملIUI را انجام واهد داد .

شستشو اسپرم : حال زمان آن است که نمونه ای از اسپرم های مرد گرفته شود تا پس از شستشو در آزمایشگاه ، اسپرم های مقاوم تر در مایع باقی بمانند .

تلقیح اسپرم : حال به مرحله نهایی رسیدیم که اسپرم ها به وسیله لوله باریکی به نام کاتتر از رطریق دهانه رحم وارد رحم خانم می شود . این کار بدون درد بوده و در مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد .

برای انجام تست بارداری پزشک زمان خاصی را برای خانم تعیین می کند که این زمان به طور معمول دو هفته پس از تلقیح اسپرم به داخل رحم می باشد .

روش IVF برای درمان نازایی در تهران

این روش از درمان ، روشی جدید در علم پزشکی محسوب می گردد که به منظور انجام آن ، تخمک مادر و اسپرم پدر در آزمایشگاه لقاح داده شده و پس از باروری و به نطفه رسیدن ، درون رحم مادر قرار گرفته و بدین ترتیب ، جنین سیر طبیعی رشد را ادامه می دهد . این لقاح آزمایشگاهی در درمان نازایی تاثیر شگفت انگیزی داشته که در چند مرحله انجام می شوند . مرحله اول تحریک تخمدان هاست تا پس از بازیابی تخمک با اسپرم پدر لقاح داده شوند . پس از آن با ورود و جایگذاری در رحم مادر رشد جنین آغاز خواهد شد . البته درمان نازایی به روش IVF ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشند که شامل حاملگی چند قلویی و بارداری خارج از رحم می شوند که این موارد تنها در صورت سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها ایجاد می شود . در ادامه هر یک از مراحل این پروسه را با یکدیگر بررسی می کنیم:

تحریک تخمدان ها  : مادر برای افزایش تعداد تخمک ها نیاز به تزریق هورمون خواهد داشت به همین دلیل پس از تزریق ، مورد آزمایش قرار خواهد گرفت تا هر ماه بیش از یک تخمک تولید کند و بدن او آماده بازیابی تخمک ها شود .

تخمک گیری : حال که فرایند برانگیختن تخمدان ها با موفقیت به پایان رسید ، زمان آن است که سوزن ظریفی را به کمک دستگاه سونوگرافی از واژن فرد به سمت تخمدان ها برسانند و به جمع آوری تخمک ها تا پیش از بیرون آمدن فولیکول های تخمدان اقدام کنند .

جمع آوری اسپرم : پس از آنکه تخمک ها آماده شد ، حال باید به استخراج اسپرم فعال پدر اقدام کرد تا در حالت استریل به سمت آزمایشگاه انتقال یابد . انجام این پروسه در منزل نیز امکان پذیر است ؛ اما باید بدانید که نمونه ها باید تا مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به آزمایشگاه برسد .

لقاح آزمایشگاهی جنین IVF : حال زمان پیوند تخمک با اسپرم برای ایجاد لقاح طبیعی فرا رسیده است و پزشک برای اینکار محلول اسپرم را به تخمک اضافه خواهد کرد ؛ اما در صورت عدم موفقیت لقاح طبیعی ، می توان از روش تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی استفاده کرد .

انتقال جنین به داخل رحم مادر : به پایان مراحل درمان نازایی رسیدیم که باید جنین متقاضی از طریق لوله انعطاف پذیری به نام کاتتر از طریق واژن به داخل رحم انتقال یابد .

 

 

نظر بهترین جراح و متخصص زنان در تهران در رابطه با جراحی

در مواقعی که بانوان ، با مشکلاتی ؛ از جمله مسدودی لوله های رحم ، آندومتریوز ، فیبروئید ، کیست تخمدان و از این قبیل موارد درگیر باشند ؛ جراح و متخصص زنان ، به منظور درمان و رفع مشکلات آن ها اقدام به جراحی لاپاراسکوپی ، می کند و بدین ترتیب مشکلات ایجاد شده ، برطرف می گردند.

علت ناباروری چیست ؟

برای پیدا کردن راه درمان نازایی و ناباروری ابتدا لازم است تا علت آن را پیدا کرد. بروز این اتفاق در زوجین ، دلایل بسیاری دارد که در ذیل ، به برخی از شایع ترین آن ها اشاره شده است :

  1. افزایش سن و کاهش سطح کیفیت تخمک
  2. کم تحرکی اسپرم
  3. رژیم غذایی نامناسب
  4.  افزایش وزن
  5. استعمال دخانیات
  6. و از این قبیل موارد

علائم ناباروری در مردان

برای درمان نازای ، پزشک می تواند به بررسی علائم ناباروری در آقایان نیز بپردازد که شامل موارد زیر می باشد :

عدم تعادل هورمونی

انواع عدم تعادل هورمونی بر باروری مردان می ‌تواند تأثیرگذار باشد.  تستوسترون هورمون کلیدی به جهت باروری مردانه است ، بنابراین وجود مشکل بیضه‌ ها که این هورمون را تولید می‌ کنند ، می تواند به ناباروری منجر شود. برای تولید اسپرم و تستوسترون ، دو هورمون به بیضه‌ ها سیگنال می ‌دهند:  هورمون لوتئینه کننده یا lh   که سبب تخمک ‌گذاری در بانوان می ‌شود و هورمون محرک فولیکول . این هورمون‌ها را غده هیپوفیز تولید می ‌کند ، از این رو هر گونه مشکل در این غده ها بر ناباروری تأثیرگذار است.

اختلال در نعوظ

تغییرات هورمونی ، مسائل فیزیکی  یا عوامل روانی می ‌تواند موجب اختلال در نعوظ و همچنین حفظ آن طی رابطه جنسی شود. در صورت عادی شدن این امر ، باعث ایجاد مشکل در رابطه جنسی و همچنین مشکلات اساسی‌ تر می شود. این مشکل را با مراجعه به یک متخصص غدد می ‌توان رفع کرد.

مشکلات مربوط به انزال

مشکل و یا تغییرات در انزال ، همچون کاهش حجم مایع منی ، نشانه ‌ای از مشکل اساسی مرتبط با باروری آقایان است.

تغییر در بیضه ‌ها

یکی از جنبه‌ های مهم باروری مردان بیضه‌ های سالم هستند. همچنین بیضه ‌های کوچک یا سفت ممکن است نشانه دیگری از مشکل هورمونی باشد. از سوی دیگر ، بیضه ‌های ملتهب ، حساس یا دردناک ، عموما نشانه ‌ای از یک مشکل اساسی همچون عفونت می باشد که بر کیفیت اسپرم و باروری مردان می ‌تواند تأثیرگذار باشد.

چاقی

بسیاری از تحقیقات انجام شده در سراسر دنیا ، چاقی آقایان را با ناباروری مرتبط می ‌کنند. همچنین چاقی خطر ابتلا به سایر بیماری ‌های دیگر را افزایش می دهد که بر باروری مردان تأثیر گذار است. افزایش وزن کیفیت اسپرم‌ ها را کمتر کرده و سبب اختلال در عملکرد جنسی آقایان می شود.

آیا سن تاثیری در درمان نازایی دارد ؟

در بررسی بهترین سن برای بارداری باید اظهار کنیم که امکان بارداری بعد از دوران قاعدگی تا زمان شروع یائسگی وجود دارد و میانگین سنی آن از ۱۲ تا ۵۱ سال است . با این حال در بازه سنی خاصی بارداری راحت تر و مزایای بیشتری را با خود به همراه دارد که یکی از آن ها عدم نیاز فرد به درمان نازایی می باشد . در ادامه به بررسی بهترین سن برای بارداری خواهیم پرداخت :

بارداری در ۲۰ سالگی : همانطور که می دانید میان سن و بارداری ارتباط مستقیمی وجود دارد و هرچه فرد در سنین کمتر و در دهه ۲۰ سالگی اقدام به بارداری کند ، نیاز به انجام اقداماتی برای درمان نازایی نخواهد داشت ؛ زیرا در این سن تعداد تخمک با کیفیت در بدن خانم ها بیشتر بوده و بدن آمادگی کاملی برای رشد جنین را خواهد داشت .

بارداری در ۳۰ سالگی : همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم با ورود به دهه ۳۰ سالگی به مرور از تعداد تخمک های بدن بانوان کم شده و خطر سقط جنین و ناهنجاریهای ژنتیکی افزایش می یابد . علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که بعد از ۳۷ سالگی تنها ۲۵۰۰۰ تخمک در بدن خانم ها باقی می ماند و توصیه پزشک این است که بانوان برای اقدام به بارداری در این سن ، محتاط تر عمل کرده و در انجام غربالگری و آزمایشات تجویز شده کوتاهی نکنند .

بارداری در ۴۰ سالگی : پیش از هر چیز باید بدانید که شانس باردار شدن بانوان ۴۰ ساله بعد از سه ماه تلاش ، تنها ۷ درصد می باشد . علاوه بر این با افزایش سن به دلیل وجود تخمک های مسن تر ، امکان تولد نوزادی با نقص مادرزادی افزایش می یابد ؛ زیرا ممکن است این تخمک های مشکلات کروموزومی داشته باشند .

تاثیر مواد غذایی در درمان نازایی

از آنجایی که ناباروری دلایل زیادی داشته و بر اساس متابولیسم بدن هر فرد تعیین می شود ، یافتن علت دقیق آن از طریق معاینه پزشک متخصص امکان پذیر است . یکی از این دلایل افزایش یا کاهش وزن شدید است که هر کدام از این موارد یک سوم از دلایل ناباروری را تشکیل داده و فرد را ناچار به انجام اقداماتی برای درمان نازایی می سازد . همانطور که گفته شد درمان های پزشکی زیادی برای این عارضه وجود دارد ؛ اما مواد خوراکی نیز هستند که با مصرف آن ها می توانید بدن خود را برای بارداری آماده کنید .

مصرف پروتئین های گیاهی : به طور معمول بخش عمده ای از رژیم غذایی افراد را پروتئین ها تشکیل می دهند ؛ اما گزینش مناسب نوع آن ها می تواند سلامت جسمانی و قدرت باروری بانوان را نیز تقویت کند .
در واقع فرد می تواند روزانه به مصرف دو نوع پروتئین گیاهی یا حیوانی اقدام کند که پروتئین های حیوانی شامل گوشت و گیاهی شامل موادی نظیر حبوبات آجیل هستند . بر اساس مطالعاتی که در زمینه درمان نازایی در دانشگاه هاروارد صورت گرفته است ، اکثر افرادی که در رژیم غذایی خود مصرف پروتئین های حیوانی را در ارجعیت قرار داده اند ، نازایی در این افراد بسیار کمتر از سایرین بود .

مصرف لبنیات پر چرب : شاید باور این موضوع برایتان سخت بنظر برسد ؛ اما افرادی که در رژیم غذایی خود مصرف یک وعده شیر کامل را قرار می دهند ، میزان باروری در بدن آن ها افزایش می یابد این درحالی است که محصولات لبنی کم چرب تاثیر معکوسی بر این عارضه داشته و با بر هم زدن تعادل هورمون های جنسی ، میزان تخمک گذاری بدن بانوان را کاهش می دهد .

مواد غذایی سرشار از آهن : بدن بانوان به دلیل عادت ماهیانه ، در هر دوره خون زیادی را از دست می دهد ، بعلاوه فرایند بارداری و وجود جنین در رحم مادر نیز سطح آهن خون را کاهش می دهد از همین رو پس از زایمان به دلیل جلوگیری از احتمال کم خونی در بدن بانوان ، بهتر است در رژیم غذایی خود مواد غذایی مانند عدس ، لوبیا ، اسفناج و غلات غنی شده را قرار دهید یا حتی در صورتی که پزشک بعد از گرفتن تست کم خونی برای شما مولتی ویتامین یا آهن تجویز کرد ، در مصرف به موقع آن ها کوشا باشید .

 

 

آیا ورزش احتمال ایجاد ناباروری در بانوان را کاهش می دهد ؟

بدون شک تاثیر ورزش را نمی توان در درمان نازایی و بهبود شرایط جسمانی مادر برای به دنیا آوردن فرزند نادیده گرفت ، از همین رو تحرک بانوان ، توانایی بارداری در بدن آن ها را افزایش خواهد داد .
طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که بانوان ورزشکار خیلی زود تر از افراد معمولی باردار می شوند ، البته لازم به ذکر است که افزایش شانس باوری تنها با انجام ورزش های حرفه ای به وقوع نمی پیوندد بلکه انجام هر فعالیت بدنی ، به طور مداوم در این امر موثر می باشد . از مزایای ورزش می توانیم به :

افزایش و تنظیم گردش خون در اندام های تولید مثل : ابتدا باید بدانید که برخی از ورزش ها می توانند بر گردش خون تاثیر مثبتی گذاشته و ناحیه تناسلی شما را حاوی خونی غنی از اکسیژن و سرشار از مواد مغذی سازند . یکی این ورزش ها یوگا نام دارد که با بهبود چرخه قاعدگی و کنترل فرآیند تخمک گذاری ، در درمان نازایی و موفقیت در بارداری تاثیر گذار است .

کم شدن اضطراب : شاید باور این موضوع برایتان مشکل باشد ؛ اما استرس از جمله عواملی است که تاثیر منفی در اندام های تولید مثل گذاشته و فرآیند تخمک گذاری آنان را دچار اختلال می کند . همه بانوان حداقل یکبار با این موضوع مواجه شده اند که با داشتن استرس چرخه قاعدگی آن ها تحت تاثیر قرار گرفته و دوران قاعدگی دردناک تر از سایر موارد شده است . در نتیجه بانوان می توانند با انجام ورزش ، از میزان هورمون های استرس به نام کورتیزول بکاهند و بر هورمون های اندروفین بدن که منجر به بهبود خلق و خو می شوند بیفزایند .

بالا بردن سیستم ایمنی بدن : هرگونه التهاب در بدن منجر به کاهش احتمال بارداری در بانوان می شود و باور پزشکان بر این است که انجام ورزش با ایجاد آرامش درونی ، بر تعداد گلبول های سفید خون می افزاید و سیستم ایمنی بدن شما تقویت می شود . حال فردی با سیستم ایمنی قوی ، نیاز به بکارگیری روش های مختلف برای درمان نازایی نخواهد داشت و می تواند فرزند خود را بدون کمترین خطری به دنیا بیاورد .

در نهایت

لازم به ذکر است ، در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ، روش های بسیاری به منظور درمان نازایی ایجاد شده که نتایج بسیار شگفت انگیزی را نیز همراه با خود دارد ؛ بنابراین ، به هیچ عنوان نگران نبوده و به بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران یا شهر محل سکونت خود ، مراجعه نمایید.

پاسخ