ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 14 الی 20
(021) 22809431

درمان نازایی | دکتر یگانه

در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی ، درمان نازایی با موفقیت بیشتری نسبت به قبل انجام می گردد و موجب شده ، بسیاری از بانوان علی رغم وجود مشکلات باروری ، باردار شوند. به منظور درمان ناباروری یا نازایی ، روش های بسیاری وجود دارد ؛ بهترین جراح و متخصص زنان در تهران ، درمان را در ابتدا روش های کم تهاجمی تر شروع کرده و در صورت عدم دریافت نتیجه ، سایر روش ها را مورد استفاده قرار می دهد. دکتر سمیه یگانه با تکیه بر دانش ، مهارت و توانایی های خود می تواند به شما عزیزان در درمان ناباروری و نازایی کمک بسیار بزرگی نمایند.

درمان نازایی

Contents

بررسی انواع روش های درمان نازایی

همانطور که در فوق به آن اشاره شد ، روش های بسیاری به منظور درمان نازایی وجود دارد ؛ که در ذیل ، به برخی از آن ها اشاره شده است :

  • درمان دارویی
  •  تلقیح داخل رحمی اسپرم یا IUI
  • IVF
  • جراحی

درمان داوریی

اختلال هورمونی یا کاهش ذخیره هورمونی ، منجر به عدم باروری می گردد ؛ معمولا در این زمان ، روش درمانی دارویی پیشنهاد می گردد ؛ مصرف داروهای باروری ، سیستم تولید زوجین را در مسیر عملکرد صحیح قرار داده و به بارداری طبیعی ، کمک خواهد کرد . می توان گفت یکی از اصلی ترین روش های درمان نازایی دارو درمانی است . البته امروزه پیشرفت پزشکی بسیاری از چالش ها و موانعی که زوجین را از داشتن فرزند محروم می کند ، برطرف ساخته است . برخی دارو ها برای درمان نازایی و تحریک تخمک گذاری بسیار موثر هستند که شامل کلومیفن سیترات (کلومید) و لتروزول هستند . در ادامه می خواهیم شما را با تاثیر این دارو ها در درمان سایر مشکلات مربوط نازایی بیشتر آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید :

کلومیفن سیترات : می توان گفت که یکی از معروف ترین داروها در درمان نازایی ، کلومیفن سیترات است که اغلب برای تولید بیشتر تخمک گذاری برای بانوان تجویز می شود . البته در مواردی نیز دیده شده است که پزشک ارولوژی برای بهبود کیفیت اسپرم مردان ، این دارو برای آن ها تجویز می کند . باید بدانید که مصرف این دارو می تواند هورمون FSH را در بدن بیشتر کرده و بر تعداد فولیکول ها بیفزاید . حال در صورتی که بانویی دارای تخمدان های تنبل باشد ، به شرایط اولیه باز خواهد گشت و در صورتی که عملکرد عادی داشته باشد ، می تواند برای داشتن فرزند چند قلویی آماده شود .
گنادوتروپین : یکی از دارو هایی که به عنوان هورمون طبیعی در بدن به تحریک تخمدان ها در زنان و اسپرم ها در مردان کمک می کنند ، دارو گنادوتروپین است . از ترکیبات این دارو معجزه آسا می توانیم به هورمون هایی نظیر فولیکول ، لوتئینیزه کننده و گنادوتروپین اشاره کرد . مصرف این دارو برا افزایش شانس لقاح در روش IVF مورد استفاده قرار می گیرد و هدف پزشک از تجویز آن برای فرد این است که فرآیند تولید تخمک افزایش یابد تا شانس باروری افزایش یابد .

روش  IUI برای درمان نازایی در شمال تهران

در صورتی که توانایی اسپرم پدر برای رسیدن به تخمک کم باشد ، روش iui می تواند برای درمان نازایی بسیار مفید واقع شود . حال متخصص زنان زایمان ناچار است اسپرم های مرد را در داخل رحم مادر قرار داده و شانش تشکیل جنین را بالا ببرد . در ادامه می خواهیم مراحل انجام این روش را با نگاهی تخصصی تری مورد ارزیابی قرار دهیم :

تولید تخمک : از آنجایی که تخمدان های بانوان در هر ماه تنها به تولید یک تخمک اقدام می کنند ، در مواردی پزشک ناچار است داروهایی را برای تولید تخمک بالغ بیشتری برای فرد تجویز کند . مصرف این دارو در ابتدا دوره عادت ماهیانه بیشتر جواب می دهد .

مشخص کردن زمان تخمک گذاری بانوان : برای جایگذاری اسپرم مرد در داخل رحم ، پزشک زمانی را جهت تخمک گذاری تعین می کند و برای اینکار گاهی برای فرد آمپول Hcg را تجویز می کند . بعد از تزریق این دارو به طور معمول تخمک مورد نیاز ۳۶ ساعت بعد آزاد شده و متخصص زنان و زایمان ۴۸ ساعت پس از تزری عملIUI را انجام واهد داد .

شستشو اسپرم : حال زمان آن است که نمونه ای از اسپرم های مرد گرفته شود تا پس از شستشو در آزمایشگاه ، اسپرم های مقاوم تر در مایع باقی بمانند .

تلقیح اسپرم : حال به مرحله نهایی رسیدیم که اسپرم ها به وسیله لوله باریکی به نام کاتتر از رطریق دهانه رحم وارد رحم خانم می شود . این کار بدون درد بوده و در مدت زمان کوتاهی انجام خواهد شد .

برای انجام تست بارداری پزشک زمان خاصی را برای خانم تعیین می کند که این زمان به طور معمول دو هفته پس از تلقیح اسپرم به داخل رحم می باشد .

روش IVF برای درمان نازایی در تهران

این روش از درمان ، روشی جدید در علم پزشکی محسوب می گردد که به منظور انجام آن ، تخمک مادر و اسپرم پدر در آزمایشگاه لقاح داده شده و پس از باروری و به نطفه رسیدن ، درون رحم مادر قرار گرفته و بدین ترتیب ، جنین سیر طبیعی رشد را ادامه می دهد . این لقاح آزمایشگاهی در درمان نازایی تاثیر شگفت انگیزی داشته که در چند مرحله انجام می شوند . مرحله اول تحریک تخمدان هاست تا پس از بازیابی تخمک با اسپرم پدر لقاح داده شوند . پس از آن با ورود و جایگذاری در رحم مادر رشد جنین آغاز خواهد شد . البته درمان نازایی به روش IVF ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشند که شامل حاملگی چند قلویی و بارداری خارج از رحم می شوند که این موارد تنها در صورت سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها ایجاد می شود . در ادامه هر یک از مراحل این پروسه را با یکدیگر بررسی می کنیم:

تحریک تخمدان ها  : مادر برای افزایش تعداد تخمک ها نیاز به تزریق هورمون خواهد داشت به همین دلیل پس از تزریق ، مورد آزمایش قرار خواهد گرفت تا هر ماه بیش از یک تخمک تولید کند و بدن او آماده بازیابی تخمک ها شود .

تخمک گیری : حال که فرایند برانگیختن تخمدان ها با موفقیت به پایان رسید ، زمان آن است که سوزن ظریفی را به کمک دستگاه سونوگرافی از واژن فرد به سمت تخمدان ها برسانند و به جمع آوری تخمک ها تا پیش از بیرون آمدن فولیکول های تخمدان اقدام کنند .

جمع آوری اسپرم : پس از آنکه تخمک ها آماده شد ، حال باید به استخراج اسپرم فعال پدر اقدام کرد تا در حالت استریل به سمت آزمایشگاه انتقال یابد . انجام این پروسه در منزل نیز امکان پذیر است ؛ اما باید بدانید که نمونه ها باید تا مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به آزمایشگاه برسد .

لقاح آزمایشگاهی جنین IVF : حال زمان پیوند تخمک با اسپرم برای ایجاد لقاح طبیعی فرا رسیده است و پزشک برای اینکار محلول اسپرم را به تخمک اضافه خواهد کرد ؛ اما در صورت عدم موفقیت لقاح طبیعی ، می توان از روش تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی استفاده کرد .

انتقال جنین به داخل رحم مادر : به پایان مراحل درمان نازایی رسیدیم که باید جنین متقاضی از طریق لوله انعطاف پذیری به نام کاتتر از طریق واژن به داخل رحم انتقال یابد .

 

نظر بهترین جراح و متخصص زنان در تهران در رابطه با جراحی

در مواقعی که بانوان ، با مشکلاتی ؛ از جمله مسدودی لوله های رحم ، آندومتریوز ، فیبروئید ، کیست تخمدان و از این قبیل موارد درگیر باشند ؛ جراح و متخصص زنان ، به منظور درمان و رفع مشکلات آن ها اقدام به جراحی لاپاراسکوپی ، می کند و بدین ترتیب مشکلات ایجاد شده ، برطرف می گردند.

علت ناباروری چیست ؟

برای پیدا کردن راه درمان نازایی و ناباروری ابتدا لازم است تا علت آن را پیدا کرد. بروز این اتفاق در زوجین ، دلایل بسیاری دارد که در ذیل ، به برخی از شایع ترین آن ها اشاره شده است :

  1. افزایش سن و کاهش سطح کیفیت تخمک
  2. کم تحرکی اسپرم
  3. رژیم غذایی نامناسب
  4.  افزایش وزن
  5. استعمال دخانیات
  6. و از این قبیل موارد

آیا سن تاثیری در درمان نازایی دارد ؟

در بررسی بهترین سن برای بارداری باید اظهار کنیم که امکان بارداری بعد از دوران قاعدگی تا زمان شروع یائسگی وجود دارد و میانگین سنی آن از ۱۲ تا ۵۱ سال است . با این حال در بازه سنی خاصی بارداری راحت تر و مزایای بیشتری را با خود به همراه دارد که یکی از آن ها عدم نیاز فرد به درمان نازایی می باشد . در ادامه به بررسی بهترین سن برای بارداری خواهیم پرداخت :

بارداری در ۲۰ سالگی : همانطور که می دانید میان سن و بارداری ارتباط مستقیمی وجود دارد و هرچه فرد در سنین کمتر و در دهه ۲۰ سالگی اقدام به بارداری کند ، نیاز به انجام اقداماتی برای درمان نازایی نخواهد داشت ؛ زیرا در این سن تعداد تخمک با کیفیت در بدن خانم ها بیشتر بوده و بدن آمادگی کاملی برای رشد جنین را خواهد داشت .

بارداری در ۳۰ سالگی : همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم با ورود به دهه ۳۰ سالگی به مرور از تعداد تخمک های بدن بانوان کم شده و خطر سقط جنین و ناهنجاریهای ژنتیکی افزایش می یابد . علاوه بر این تحقیقات نشان داده است که بعد از ۳۷ سالگی تنها ۲۵۰۰۰ تخمک در بدن خانم ها باقی می ماند و توصیه پزشک این است که بانوان برای اقدام به بارداری در این سن ، محتاط تر عمل کرده و در انجام غربالگری و آزمایشات تجویز شده کوتاهی نکنند .

بارداری در ۴۰ سالگی : پیش از هر چیز باید بدانید که شانس باردار شدن بانوان ۴۰ ساله بعد از سه ماه تلاش ، تنها ۷ درصد می باشد . علاوه بر این با افزایش سن به دلیل وجود تخمک های مسن تر ، امکان تولد نوزادی با نقص مادرزادی افزایش می یابد ؛ زیرا ممکن است این تخمک های مشکلات کروموزومی داشته باشند .

تاثیر مواد غذایی در درمان نازایی

از آنجایی که ناباروری دلایل زیادی داشته و بر اساس متابولیسم بدن هر فرد تعیین می شود ، یافتن علت دقیق آن از طریق معاینه پزشک متخصص امکان پذیر است . یکی از این دلایل افزایش یا کاهش وزن شدید است که هر کدام از این موارد یک سوم از دلایل ناباروری را تشکیل داده و فرد را ناچار به انجام اقداماتی برای درمان نازایی می سازد . همانطور که گفته شد درمان های پزشکی زیادی برای این عارضه وجود دارد ؛ اما مواد خوراکی نیز هستند که با مصرف آن ها می توانید بدن خود را برای بارداری آماده کنید .

مصرف پروتئین های گیاهی : به طور معمول بخش عمده ای از رژیم غذایی افراد را پروتئین ها تشکیل می دهند ؛ اما گزینش مناسب نوع آن ها می تواند سلامت جسمانی و قدرت باروری بانوان را نیز تقویت کند .
در واقع فرد می تواند روزانه به مصرف دو نوع پروتئین گیاهی یا حیوانی اقدام کند که پروتئین های حیوانی شامل گوشت و گیاهی شامل موادی نظیر حبوبات آجیل هستند . بر اساس مطالعاتی که در زمینه درمان نازایی در دانشگاه هاروارد صورت گرفته است ، اکثر افرادی که در رژیم غذایی خود مصرف پروتئین های حیوانی را در ارجعیت قرار داده اند ، نازایی در این افراد بسیار کمتر از سایرین بود .

مصرف لبنیات پر چرب : شاید باور این موضوع برایتان سخت بنظر برسد ؛ اما افرادی که در رژیم غذایی خود مصرف یک وعده شیر کامل را قرار می دهند ، میزان باروری در بدن آن ها افزایش می یابد این درحالی است که محصولات لبنی کم چرب تاثیر معکوسی بر این عارضه داشته و با بر هم زدن تعادل هورمون های جنسی ، میزان تخمک گذاری بدن بانوان را کاهش می دهد .

مواد غذایی سرشار از آهن : بدن بانوان به دلیل عادت ماهیانه ، در هر دوره خون زیادی را از دست می دهد ، بعلاوه فرایند بارداری و وجود جنین در رحم مادر نیز سطح آهن خون را کاهش می دهد از همین رو پس از زایمان به دلیل جلوگیری از احتمال کم خونی در بدن بانوان ، بهتر است در رژیم غذایی خود مواد غذایی مانند عدس ، لوبیا ، اسفناج و غلات غنی شده را قرار دهید یا حتی در صورتی که پزشک بعد از گرفتن تست کم خونی برای شما مولتی ویتامین یا آهن تجویز کرد ، در مصرف به موقع آن ها کوشا باشید .

 

 

آیا ورزش احتمال ایجاد ناباروری در بانوان را کاهش می دهد ؟

بدون شک تاثیر ورزش را نمی توان در درمان نازایی و بهبود شرایط جسمانی مادر برای به دنیا آوردن فرزند نادیده گرفت ، از همین رو تحرک بانوان ، توانایی بارداری در بدن آن ها را افزایش خواهد داد .
طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که بانوان ورزشکار خیلی زود تر از افراد معمولی باردار می شوند ، البته لازم به ذکر است که افزایش شانس باوری تنها با انجام ورزش های حرفه ای به وقوع نمی پیوندد بلکه انجام هر فعالیت بدنی ، به طور مداوم در این امر موثر می باشد . از مزایای ورزش می توانیم به :

افزایش و تنظیم گردش خون در اندام های تولید مثل : ابتدا باید بدانید که برخی از ورزش ها می توانند بر گردش خون تاثیر مثبتی گذاشته و ناحیه تناسلی شما را حاوی خونی غنی از اکسیژن و سرشار از مواد مغذی سازند . یکی این ورزش ها یوگا نام دارد که با بهبود چرخه قاعدگی و کنترل فرآیند تخمک گذاری ، در درمان نازایی و موفقیت در بارداری تاثیر گذار است .

کم شدن اضطراب : شاید باور این موضوع برایتان مشکل باشد ؛ اما استرس از جمله عواملی است که تاثیر منفی در اندام های تولید مثل گذاشته و فرآیند تخمک گذاری آنان را دچار اختلال می کند . همه بانوان حداقل یکبار با این موضوع مواجه شده اند که با داشتن استرس چرخه قاعدگی آن ها تحت تاثیر قرار گرفته و دوران قاعدگی دردناک تر از سایر موارد شده است . در نتیجه بانوان می توانند با انجام ورزش ، از میزان هورمون های استرس به نام کورتیزول بکاهند و بر هورمون های اندروفین بدن که منجر به بهبود خلق و خو می شوند بیفزایند .

بالا بردن سیستم ایمنی بدن : هرگونه التهاب در بدن منجر به کاهش احتمال بارداری در بانوان می شود و باور پزشکان بر این است که انجام ورزش با ایجاد آرامش درونی ، بر تعداد گلبول های سفید خون می افزاید و سیستم ایمنی بدن شما تقویت می شود . حال فردی با سیستم ایمنی قوی ، نیاز به بکارگیری روش های مختلف برای درمان نازایی نخواهد داشت و می تواند فرزند خود را بدون کمترین خطری به دنیا بیاورد .

در نهایت

لازم به ذکر است ، در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی ، روش های بسیاری به منظور درمان نازایی ایجاد شده که نتایج بسیار شگفت انگیزی را نیز همراه با خود دارد ؛ بنابراین ، به هیچ عنوان نگران نبوده و به بهترین جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران یا شهر محل سکونت خود ، مراجعه نمایید.

پاسخ